Skip to main content
×

Aktualności

Specjały staropolskiej sztuki kulinarnej odtworzone w Żołądkowej Gorzkiej z Figą

Żołądkowa Gorzka, jaką znamy od lat, to tradycyjna receptura oparta na wyjątkowej kombinacji gorzkich pomarańczy, karmelu i kompozycji ziół. Teraz to unikalne połączenie wzbogacone zostaje o naturalny ekstrakt z fig – owoców będących prawdziwym skarbem staropolskich stołów. Żołądkowa Gorzka w wariancie z Figą przywołuje dziedzictwo tego szlachetnego trunku i pozwala na nowo odkryć jego niepowtarzalny słodko-gorzki smak.

Owoce figi w polskiej tradycji kulinarnej znane były od stuleci. Pierwsze wzmianki o nich pochodzą jeszcze z XIV wieku, ale na dobre na królewskich i magnackich stołach owoce te zagościły głównie dzięki królowej Bonie Sforzy, żonie Zygmunta Starego. To ona zasłynęła ze sprowadzania specjałów kuchni śródziemnomorskiej do naszego kraju. W XVI wieku importowano znaczące ilości tego owocu nie tylko ze względu na wyjątkowy słodko-kwaśny smak. Historyczne źródła podają, że figi słynęły z dobroczynnego działania zarówno w kuchni, jak i po posiłku.

Żołądkowa Gorzka szczyci się unikalną recepturą, której pierwowzór sięga 1822 roku i czerpie z tradycji nalewek ziołowych. Warianty smakowe powstają z połączenia tradycyjnej kompozycji składników z wyjątkowymi, często egzotycznymi owocami i przyprawami, których wspólną cechą jest to, że trwale zapisały się w wieloletniej tradycji kulinarnej i gorzelniczej. Nieprzypadkowo zatem w nowej odsłonie, Żołądkowa Gorzka sięga po owoce figi, odkrywając na nowo bogactwo ich smaku i aromatu.

Podobnie jak wszystkie produkty z rodziny Żołądkowej Gorzkiej, nowy wariant z figą hołduje niezmiennej recepturze i tradycyjnym metodom produkcji poprzez nalewy i macerację, wzbogacając je o nowy, unikalny składnik, który czyni kompozycję smaków i aromatów bogatą i niepowtarzalną. I za to właśnie Żołądkowa Gorzka od wielu lat doceniana jest przez konsumentów.

Przeczytaj inne artykuły